
Vlhkosť v murive je jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú majitelia starších budov, ale aj novostavieb. Objavuje sa na rôznych miestach – v suterénoch, prízemných izbách, neodizolovaných múroch, pri podlahách či pod oknami – a často pôsobí len ako estetická vada v podobe opadávajúcej omietky, výkvetov soli alebo škvŕn. V skutočnosti však ide o závažný stavebno-fyzikálny problém, ktorý má nielen technické, ale aj zdravotné a ekonomické dôsledky. Zanedbanie vlhkosti v murive vedie k poškodeniu materiálov, zhoršeniu tepelnoizolačných vlastností stien, zníženiu životnosti stavby a v neposlednom rade k tvorbe plesní, ktoré môžu vážne ovplyvniť zdravie obyvateľov.
Aké môžu byť príčiny vlhkosti stien?
Jednou z najčastejších príčin vlhnutia stien je kapilárne vzlínanie podzemnej vody cez póry a kapiláry muriva smerom nahor. Tento jav sa vyskytuje vtedy, keď chýba alebo je poškodená vodorovná izolácia stavby. Pôvodná asfaltová izolácia pôvodný asfaltový pás, alebo ešte tenší terový papier v domoch býva po desaťročiach poškodený, popraskaný, alebo sa už úplne rozpadol. Voda z podložia tak môže stúpať do muriva zo základu neobmedzene, pričom so sebou prináša rozpustené soli, ktoré spôsobujú ďalšie škody – rozpad štruktúry omietok, tvorbu výkvetov a trvalé znehodnotenie vnútorných povrchov omietok, poškodzuje aj murivo. Vlhké steny spôsobujú tvorbu a rast plesní a húb, ktoré sú zdraviu škodlivé.
Vyrieši problém vlhkých stien sanačná omietka?
Laici si často myslia, že odstránenie omietky a jej nahradenie sanačnou vrstvou vyrieši problém. Je pravda, že sanačné omietky sú paropriepustné a majú pórovitú štruktúru, ktorá viaže soli bez toho, aby vznikali viditeľné výkvety. Ale samotnú príčinu – teda prítomnosť vody v murive neodstraňujú. Po niekoľkých 1-2 rokoch sa póry sanačnej omietky nasýtia soľami a vlhkosť sa opäť začne prejavovať na povrchu. Riešenie, ktoré má dlhodobý účinok, musí zasiahnuť priamo do mechanizmu vzlínania a zabrániť mu.
Vyrieši problém vlhkých stien len izoláčná bariéra?
Áno, vytvorená izolačná bariéra zabráni vzlínaniu vlhkosti zo základov domu do stien. Bariéru môžeme vyhotoviť viacerými spôsobmi: injektáž stien, tlaková injektáž stien, podrezanie stien, zarážanie plechov do stien. Ako doplnkové riešenie odvod vody odkopanie a drenáž stien a základov, nahradenie omietok stien za sanačné omietky.
Ako vyhotoviť izolačnú bariéru stien bez narušenia statiky?
Práve na to slúži Tlaková injektáž muriva – osvedčená metóda, ktorá je dnes považovaná za najefektívnejší spôsob dodatočnej hydroizolácie existujúcich stien stavieb. Je vhodná pre rôzne typy objektov – od rodinných domov, cez bytové domy, až po pamiatkovo chránené historické budovy. Jej princíp spočíva v tom, že do muriva sa v určenom rastri navŕtajú otvory, cez ktoré sa do konštrukcie zavádza injektážna hmota. Tato hmota sa natlačí tlakovou pumpou. V dnešnej dobe kvalitné nemecké izolačné injektážne hmoty dokonca naboptnajú, a prenikajú a vypĺňajú trhliny, kaverny, dokonca sa dostávajú do pórov stien a muriva. Takýmto spôsobom s v stenách vytvorí horizontálna bariéra, ktorá trvalo zabráni ďalšiemu šíreniu vlhkosti smerom nahor.
Ako účinne odstrániť vlhkosť zo stien?
Proces sanácie muriva sa začína dôkladnou diagnostikou – meria sa vlhkosť a obsah solí v murive, stanovuje sa hĺbka vrtov a presná poloha injektážnej vrstvy, ktorá by mala byť čo najnižšie nad úrovňou podlahy. Po navŕtaní otvorov sa murivo nechá predsušiť alebo sa pristúpi priamo k aplikácii. Po vstreknutí hmoty a jej vytvrdnutí sa začne prirodzený proces vysychania muriva, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov, v závislosti od hrúbky múrov a klimatických podmienok. Počas tohto obdobia sa odporúča nechať steny voľne dýchať a odstrániť všetky staré omietky, ktoré sú poškodené soľami alebo vlhkosťou. Až po úplnom alebo čiastočnom vyschnutí sa môžu aplikovať nové sanačné alebo paropriepustné omietkové systémy.
Aké sú výhody injektáže stien ?
Výhodou injektáže je jej vysoká účinnosť, dlhodobý efekt a nenáročnosť realizácie. Nevyžaduje výkopové práce ani zásahy do základov, čím je šetrná k statike budovy. Navyše je možné ju realizovať aj zvnútra, čo oceníte najmä v prípadoch, kde je exteriér neprístupný alebo pamiatkovo chránený. Oproti mechanickým metódam, ako je podrezanie muriva, predstavuje injektáž technologicky jemnejší a architektonicky prijateľnejší zásah.
Z pohľadu investície sa injektáž javí ako výhodná. Náklady na jej realizáciu sú nižšie než pri iných technológiách a výsledky sú merateľné – už po niekoľkých mesiacoch dochádza k výraznému zníženiu vlhkosti, zlepšeniu tepelnej pohody a predovšetkým – k zastaveniu ďalšej degradácie objektu. V kombinácii s kvalitnou sanačnou omietkou, zateplením podlahy a zabezpečením funkčného odvetrania sa dá dosiahnuť trvalo suché a zdravé prostredie v celej stavbe.
Záverom možno povedať, že odstránenie vlhkosti zo stien nie je len otázkou estetiky, ale najmä funkčnosti a životnosti stavby. Najväčšou chybou, ktorej sa majitelia dopúšťajú, je dlhodobé odkladanie riešenia alebo investícia do kozmetických úprav bez odstránenia príčiny. Vlhkosť sa vždy vráti – často v ešte horšej forme. Preto, ak sa stretávate s vlhkým murivom, netreba váhať. Odborná diagnostika a injektážna sanácia sú zaručeným spôsobom, ako sa zbaviť problému natrvalo.
Máte vlhké steny? Máme riešenie na odstránenie vlhkosti zo stien natrvalo.
Poskytujeme bezplatnú diagnostiku, poradenstvo a návrh riešenia sanácia stavby.
Zaoberáme sa odvlhčovaním a sanáciou stavieb. Navrhneme cenovo výhodné a účinné riešenie.
Máme dlhodobé skúsenosti, sme na trhu od roku 1994.
Be the first to comment